Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme

image

Ramazan Ayında Nasıl Sağlıklı Beslenebilirim?

Beslenme düzenimizin oldukça değiştiği, uzun saatler aç kaldığımız Ramazan ayında sağlıklı beslenebilmemiz çok önemli.
Tüm ay boyunca bağırsak sağlığımızı koruyabilmek, su kaybı yaşamamak, vitamin kaynaklarından eksik kalmamak için bazı noktalar dikkat ederek süreci daha rahat geçirebiliriz.
Gelin, nelere dikkat edebiliriz birlikte bakalım.

İlk olarak öğün sayımızı düzenlemek çok önemli. Tek bir öğün yapmaktan ziyade mutlaka sahur yapmalı ve iftar ile sahur arasına mümkünse ara öğün eklemeliyiz. Böylelikle 3 öğüne bölmüş oluruz.

Özellikle sahurda yediklerimizin içeriği gün içerisindeki su ihtiyacımız üzerinde oldukça etkilidir. Bu öğünde su içeriği yüksek besinleri tercih edebilirsiniz. Baharatlı ve yağlı gıdalar ise susuzluğu tetikleyebilir. Aynı zamanda su tüketimini de iftar ile sahur arasında dağıtmamız çok önemli. Tüketeceğimiz suyu bir anda içmek yerine iftar ile sahur arasına yaymak sindirim olarak da daha rahat etmenize sebep olabilir.
Bağırsak hareketlerinin yavaşlamasının olası olduğunu bu dönemde iftar sonrası yürüyüş yapmak iyi gelebilir. Aynı zamanda lif alımını da arttırmanız bağırsak hareketlerinizi hızlandıracaktır. İftara ve sahura bol yeşillik ekleyerek salata olarak tüketebilirsiniz. Sebze ve meyvelerden de öğünlerimizde destek almalıyız.

İftar menüsü planlarken çeşitlilik yaratabilmek çok önemli. Sebze, protein ve tahıl içeriği dengeli dağıtıldığında makrobesin öğelerinden de yeteri kadar alınmış olunur. Bu besin gruplarının içeriği kadar nasıl pişirildiği de çok büyük önem taşıyor. Kızartma veya kavurma gibi yağlı pişirme tekniklerinden ziyade haşlama, ızgara gibi pişirme teknikleri kullanılabilir.
Sahur menüsü ise kahvaltı gibi planlanabilir. Lif içeriği yüksek olan yulaf, tam tahıllı ekmek gibi tahıl kaynaklarından destek alabilirsiniz. Sahurda mutlaka sindirimi kolay besinler tercih edilmeli. Aynı zamanda tokluk sürenizi de uzatmaya destek olabilecek ceviz, fındık, badem gibi yağ kaynaklarından destek alabilirsiniz.

Sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmenizi diliyorum.

0/5 (0 Reviews)