Hakkımda

Tanışalım !

Merhaba!
1996 yılında İstanbul’da doğdum. Ergenlik dönemimde çokça diyetisyen tecrübesi yaşamış biri olarak doğru beslenmeyi derinlemesine öğrenmeyi hedeflemiştim. Bulunduğum kiloyla barışık olmadığım, yaşıtlarıma göre daha yüksek kilolarda bulunmam sebebiyle kendimi rahatsız hissettiğim bir ergenlik dönemi geçirdim. Masanın diyetisyen tarafından ziyade danışan koltuğunda oturduğum uzun zamanlar oldu. Ardından verilen kilolar ve birçok kısıtlı diyet sonrasında başa saran diyet tecrübeleri… Bu yolda diyetisyenin görevinin sadece zayıflatmak olmadığı, aslında temel ihtiyaç çeşitlerinden biri olan beslenmenin bebeklik döneminden yaşlılık sürecine kadar bizi ne kadar etkilediğini gördükten sonra bu mesleğin bana ne kadar uygun olduğuna karar vermiştim. Tüm çalışmalarımın neticesinde 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüne girdim. Ardından onur derecesiyle üniversiteden mezun oldum.

Beslenme ve psikoloji hakkında bolca araştırma okuduğum, birbirini ne kadar etkilediğini gördüğüm süreçle birlikte kendimi bu alanda geliştirmeye karar verdim. İngiltere’de bulunan Bournemouth Üniversitesi’nde Beslenme ve Davranış üzerine yüksek lisans eğitimimi tamamlayarak uzman diyetisyen olarak mesleğime devam etmekteyim. Hastane diyetisyenliği tecrübemin ardından Uzman Diyetisyen Başak Suna Albayrak Beslenme Danışmanlığı adı altında online ve yüz yüze hizmet vermeye başladım.

Çalışma Alanlarım

Kilo Denetimi

Kilo Denetimi

Tartıda gördüğümüz kilo bizim için ne ifade ediyor? Kilomuz sağlığımız için bir tehdit unsuru mu? Bu gibi sorulara oldukça eğildiğimiz besinleri iyi/kötü ayrımından kurtardığımız bir süreç geçiriyoruz. Tartıda görünenin çok daha derinine inerek birlikte tam bir öğrenim süreci geçiriyoruz. Davranış değişikliğiyle hayatımıza yeni beslenme alışkanlıkları ekliyoruz ve sürdürülebilirliğe önem veriyoruz!

Egzersiz ve Beslenme

Egzersiz ve Beslenme

Egzersiz yapılan dönemde ihtiyaca göre beslenme büyük önem taşır. Kas kazanımı, yağ kaybı gibi hedeflere yönelik çalışılarak egzersizden alınan verim arttırılabilir.

Gebelik ve Emzirme Dönemi

Gebelik ve Emzirme Dönemi

Bebeklikten itibaren başlayan beslenme sürecinde hem annenin rahat bir gebelik geçirmesi hem de bebeğin sağlıkla gelişebilmesi için beslenme çok önemli. Hamilelik döneminde veya planlanan gebelik sürecinde danışmanlık alabilirsiniz, emzirme sürecinde ise süt kalitesini arttırmak için destek alabilirsiniz.

Hastalıklarda Beslenme

Hastalıklarda Beslenme

Kronik veya akut rahatsızlıklar, kan parametrelerinde referans dışı değerlerin iyileştirilmesi için beslenme destek sunabilir. Bu sebeple bu gibi durumlarda spesifik olarak diyabet, tansiyon, yüksek kolesterol üzerine beslenme tavsiyeleri belirlenmelidir.