Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Son dönemlerde tüketimi oldukça artan elma sirkesinin vücudumuza faydaları neler, birlikte bakalım. Zayıflama üzerinde de etkileri olduğuna dair sosyal medyada çok fazla içerik bulunuyor.

Peki, gerçekte ne gibi etkileri var?

 

Elma sirkesi iki aşamalı fermantasyon işlemi ile elde edilmektedir. Ana bileşeni ise asetik asittir.

 

Kilo Kaybı ve Sirke Tüketimi

2009 yılında yapılmış olan 12 haftalık bir çalışma 144 obez yetişkin ile sürdürülmüştür. Bir gruba günde 1 yemek kaşığı, diğer gruba günde 2 yemek kaşığı, diğer gruba ise plasebo içeceği verilmiştir. Her üç grup için de alkol kısıtlaması dışında beslenme düzenleri üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. 1 yemek kaşığı sirke tüketen grup deney sonucunda toplamda 1,2 kg kayıp yaşarken; 2 yemek kaşığı sirke tüketen grup toplamda 1,7 kg; plasebo içecek tüketen grup da 0,4 kg kayıp yaşamıştır(1).

2018 yılında 39 katılımcı ile yapılan bir diğer çalışmada ise katılımcılara 12 hafta boyunca diyet kısıtlaması yapılarak bir kısmının beslenme programına günde 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi eklenmiştir. Elma sirkesi tüketmeyen gruba göre daha fazla kilo ve yağ kaybı görülmüştür(2).

Araştırmalar olumlu sonuçlar gösterse de kilo kaybı için hiçbir zaman mucizeler yoktur. Tek bir etkenle kilo kaybetmek mümkün veya sürdürülebilir değildir.

 

 

Kan Şekeri ve Sirke Tüketimi

Sirke tüketiminin kan şekeri üzerindeki etkilerini gösteren bazı çalışmalar yapılmıştır. Karbonhidrat içeriği yüksek öğünlerde elma sirkesini de beraberinde tüketmek insülin hassasiyetini arttırıp kan şekerini ani artışını engellemeye yardımcı olabilmektedir(3).

 

Beslenme Düzenimize Nasıl Ekleyelim?

Elma sirkesinin birkaç tüketim çeşidi vardır. Keskin kokusu ve tadı sebebiyle direkt tüketimden ziyade seyrelterek tüketmek daha kolay olabilir.

 

Salatalara sos olarak zeytinyağıyla birlikte eklenebilir. Aynı zamanda doğrudan suya ekleyerek de tüketebilirsiniz.

 

 

Referanslar:

  1. Kondo, T., Kishi, M., Fushimi, T., Ugajin, S., & Kaga, T. (2009). Vinegar intake reduces body weight, body fat mass, and serum triglyceride levels in obese Japanese subjects. Bioscience, biotechnology, and biochemistry, 73(8)
  2. Solaleh Sadat K., Atoosa S., Nima H., Zohreh A. (2018). Beneficial effects of Apple Cider Vinegar on weight management, Visceral Adiposity Index and lipid profile in overweight or obese subjects receiving restricted calorie diet: A randomized clinical trial,

Journal of Functional Foods,Volume 43.

  1. Papakonstantinou, E., Oikonomou, C., Nychas, G., & Dimitriadis, G. D. (2022). Effects of Diet, Lifestyle, Chrononutrition and Alternative Dietary Interventions on Postprandial Glycemia and Insulin Resistance. Nutrients, 14(4)