Depresyon ve Beslenme

Günümüzde duygudurum bozuklukları dünya genelinde gittikçe yaygın bir hale geldi.

Bu durum, Dünya Sağlık Örgütü'nün dünya çapında yaklaşık olarak 280 milyon insanı etkilemekte. Depresyona alt zemin hazırlayan ve tedavisine destek olan birçok faktörden bir tanesi de temel ihtiyaçlarımızdan beslenme..

Su İçmek Çok Önemli

Depresyon tedavisinde uygulanan psikoterapi ve ilaçlara ek olarak beslenme içeriğindeki bazı değişimlerin de kişiye bu süreçte katkı sağlayabiliyor.

Öncelikle vücudun yeterli miktarda su ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır. Depresyonun önlenmesi ve tedavisinde çok önemli olan bir diğer besin maddesi ise omega-3'tür. Takviye olarak alınabileceği gibi aynı zamanda balık, fındık, ceviz, badem, keten tohumu gibi besinlerde de omega-3 bulunuyor. Bu besinler beslenme düzenine eklenip bir rutine oturtulabilir.

D Vitamini Seviyesine Dikkat

Bazı vitamin ve minerallerin eksikliği de depresyona zemin hazırlıyor. Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte güneşten de yeteri kadar yararlanamayacağımız için öncelikle D vitamini seviyelerimize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Güneş ışığı, balık, yumurta ve süt gibi kaynaklardan D vitamini alabiliriz. Bunun dışında eczanelerden temin edebileceğimiz D vitamini takviyelerini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışıp kan değerlerinizi kontrol ettirmelisiniz. Magnezyum da psikoterapi ve ilaçlara ek olarak uzman önerisiyle kullanıldığında depresyon tedavisine katkı sağlayabilecek minerallerden bir tanesidir. Mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin bir aminoasit çeşidi olan triptofandan sentezlenir. Bu sentezin içerisinde ise magnezyum görev alır. Bu sebeple de depresyon sürecinde magnezyum takibinin yapılması önemlidir.

Depresyon Yapan Gıdalar Neler?

İnsanın yediği içtiği her şeyin depresyon üzerinde tedavi edici veya önleyici etki gösterebilirken; aynı zamanda bazı tükettiğimiz besinler de stres düzeyimizi olumsuz etkileyebiliyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, rafine şekerli yiyecek ve içecekler, kızarmış yiyecekler, işlenmiş et gibi besin grupları artmış depresyon riskiyle ilişkilidir. Bu sebeple de olabildiğince beslenme rutinimizden çıkartmak veya tükettiğimiz miktarı azaltmak daha sağlıklı olacaktır. Beslenmemiz mental sağlığımızı olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilir. Kan değerlerinizi düzenli olarak takip ederek ve bu noktada bir yardım almak isterseniz bir uzmanla çalışarak sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanabilirsiniz.

0/5 (0 Reviews)